Ciemne meble do kuchni – kiedy to dobry pomysł?

Ciemne kolory, mimo że coraz to śmielej i częściej wkraczają do naszych aranżacji, wciąż budzą wiele obaw i wątpliwości. Nie da się ukryć, że trochę się ich boimy. Zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy ogromnymi, otwartymi i dobrze oświetlonymi przestrzeniami. Dzisiaj sprawdzimy, czy ciemne barwy to dobry wybór do kuchni, a jeśli tak, to kiedy warto się na nie zdecydować.

Kuchnia – uznawana za serce każdego domu. Miejsce, które skupia wokoło siebie wszystkich domowników. Z założenia powinna być nie tylko funkcjonalna i wygodna, ale także przytulna, ciepła, klimatyczna.  Czy taki efekt pozwolą uzyskać nam jednak ciemne meble kuchenne modułowe?

„TAK” dla ciemnej zabudowy kuchennej

Ciemne aranżacje tworzą całkowicie odmienny klimat niż jasne. Inny, absolutnie nie oznacza tu gorszy! To właśnie ciemne kolory sprawiają, że wnętrza prezentują się niebywale elegancko i szykownie. Stają się wytwornymi, majestatycznymi i intrygującymi przestrzeniami, przez które przebija się nuta tajemniczości.

Kuchnia w ciemnych kolorach zachęci do długich, wieczornych „posiadówek” oraz częstszych romantycznych kolacji. Stanie się idealnym miejscem na lampkę wina lub szklankę dobrego whisky. Ciemna, elegancka aranżacja tej przestrzeni będzie także scenerią niesamowicie sprzyjającą wciągającym rozmowom z bliskimi. Czy zatem warto odważyć się na ciemne kolory w kuchni? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Kiedy ciemne meble będą dobrym wyborem?

Ciemne meble tworzą we wnętrzach wyjątkowy nastrój, jednak przy ich doborze wymagają niestety nieco więcej rozwagi i rozeznania. W odróżnieniu od jasnego wyposażenia, które pasuje zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń, umeblowanie wybarwione w ciemnych kolorach znacznie lepiej prezentuje się na większych przestrzeniach. Jeśli są one dodatkowo otwarte i dobrze oświetlone, nie mamy się praktycznie nad czym zastanawiać! Nie oznacza to jednak, że w innych przypadkach ciemne meble nie zdadzą egzaminu. Możemy wybrać je również do nieco mniejszych kuchni, pod warunkiem odpowiedniego wyważenia ich jasnymi akcentami. Będą to m.in. jasne ściany lub jasny kuchenny blat, czy duża liczba źródeł światła punktowego o naturalnej barwie. Wiele zależy tu od warunków i specyfiki konkretnego pomieszczenia, a także naszych indywidualnych zdolności i zmysłu aranżacyjnego.

Ciemne meble do kuchni występują w wariancie nowoczesnym, takim jak https://www.meblewersal.pl/856-system-kam-mono-f. Poniższa kompozycja to idealny przykład otwartej, przestronnej kuchni w stylu loft. Na tym przykładzie widzimy także, że nowoczesna aranżacja kuchenna świetnie wygląda w odsłonie matowej, w towarzystwie surowej cegły i drewna.

Ciemna kuchnia może przybrać również bardziej wyrafinowane oblicze. Jeśli zależy nam na takim efekcie, znakomitym wyborem będą w takim przypadku meble wybarwione w brązie, granacie lub butelkowej zieleni. W zależności od tego, na jakie fronty się zdecydujemy – gładkie czy frezowane, uzyskamy współczesny lub elegancki wystrój. Doskonale prezentują się one w duecie z drewnem, a także naturalnymi kamieniami – marmurem, granitem, czy spiekami. Modułowe serie mebli kuchennych znajdziemy tutaj.

Ciemna kolorystyka kuchni pasuje zatem zarówno do wystroju nowoczesnego, jak i glamour, rustykalnego, skandynawskiego, czy vintage. W zależności od pozostałych materiałów, dodatków oraz kolorów, możemy osiągnąć zupełnie odmienne, wyjątkowe rezultaty! Pamiętajmy przy tym, że charakter ciemnych mebli doskonale podkreślają również przeszklenia oraz elementy w złocie, miedzi lub matowym srebrze.