Jaki blat do kuchni?

Blat do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć podczas planowania i urządzania tego wnętrza. Od jego jakości i wytrzymałości zależy w końcu komfort pracy w kuchni, a także poniekąd jej wygląd i charakter. Wybór blatu do kuchni w każdym przypadku powinien zostać dlatego bardzo dobrze przemyślany. W dzisiejszym artykule skupimy się na trzech najpopularniejszych rodzajach blatów kuchennych. Jest to wariant laminowany, drewniany i kamienny.

Laminowany blat do kuchni

Blaty laminowane, czyli blaty z płyty wiórowej pokrytej warstwą laminatu, to obecnie najchętniej i najczęściej wybierane modele. Duże zainteresowanie właśnie blatami laminowanymi jest zasługą ich atrakcyjnej i przystępnej ceny. Niższa w porównaniu z pozostałymi wariantami cena wynika jednak z nieco gorszej trwałości i wytrzymałości. Wciąż są to oczywiście blaty twarde, solidne, odporne na wysokie temperatury i zarysowania, jednakże w większym stopniu pozostają podatne na upływ czasu, czy niektóre czynniki zewnętrzne. Na blatach laminowanych nie powinniśmy również bezpośrednio kroić składników i regularnie odstawiać bardzo gorących brytfann lub patelni.

Laminowany, jasny blat do kuchni.

Poza niską ceną, do zalet blatów z płyty wiórowej należy także ich stosunkowo niewielka waga, która przekłada się na łatwiejszy montaż i transport. Są one dostępne w wielu przeróżnych wariantach kolorystycznych i strukturalnych. Mogą więc imitować naturalne kamienie, czy drewno. Docenimy je ponadto za niewymagający, prosty sposób czyszczenia i brak potrzeby stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Blat do kuchni drewniany

Blat do kuchni drewniany wygląda doskonale w połączeniu z meblami kuchennymi modułowymi wybarwionymi przede wszystkim w bieli, szarości i czerni. Dopasujemy go także do zabudowy kuchennej w kolorach: różu, granacie, butelkowej zieleni, a nawet błękicie, co świetnie widać na przykładzie kolekcji KAM MONO F. Drewniany blat do kuchni lity lub klejony, poza tym, że jest to model wyjątkowo uniwersalny, ma również inne walory. Jest elegancki, ciepły, szlachetny. Pozwala zaznać bliskości natury i zaaranżować kuchnię w sposób przytulny, klimatyczny. Za szczególnie trwałe i solidne uważa się blaty wykonane z egzotycznych gatunków drewna. W Polsce natomiast najczęściej wybiera się jesion, dąb i buk.

Różowa kuchnia KAM MONO F z drewnianym blatem.

Osoby, które zdecydują się na blat do kuchni drewniany, powinny mieć jednak świadomość, że bywa on nieco kłopotliwy i wymagający w użytkowaniu. Aby zachować go w dobrym stanie, musimy przede wszystkim pamiętać o jego regularnej konserwacji. Konieczne jest ponadto zachowanie większej ostrożności podczas krojenia, czy kontaktu z gorącymi naczyniami, które w zależności od konkretnego gatunku drewna i sposobu zabezpieczenia, mogą zostawić po sobie ślady.

Drewniany blat w nowoczesnej, białej kuchni.

Blat do kuchni z kamienia  

Blat do kuchni z kamienia to propozycja dla osób, którym zależy na rozwiązaniach najwyższej jakości, urządzających kuchnię na długie lata i nieograniczonych finansami. Kamienny blat, w szczególności z marmuru i granitu jest wyjątkowo trwały, solidny, odporny na wilgoć, temperatury, czy środki czyszczące. Podobnie jak w przypadku blatów drewnianych, tutaj również musimy pamiętać jednak o regularnej impregnacji, która przedłuży jego żywotność. Zaletą blatu do kuchni z kamienia jest także to, że wykonuje się go z jednego kawałka kamienia. Ma on zatem jednolitą, spójną powierzchnię pozbawioną szczelin, w których mogłaby gromadzić się woda. Gdy mowa o blatach z naturalnych kamieni, nie sposób nie wspomnieć ponadto o ich wyglądzie – niesamowicie eleganckim, luksusowym, pełnym szlachetności. Świetnie pasują one dlatego do kuchni glamour, nowojorskich, klasycznych i nowoczesnych.

Elegancki blat z kamienia w kuchni w stylu amerykańskim.

Alternatywą dla klasycznego blatu kamiennego może być blat do kuchni z konglomeratu. Jest on lżejszy, łatwiejszy w montażu i bardziej uniwersalny. Występuje również w wielu wariantach do wyboru, dlatego możemy zdecydować się na niego niezależnie od rodzaju i charakteru zabudowy.