Kuchenna zabudowa w kształcie litery „U”

Zabudowa w kształcie litery „U” to kolejny ze sposobów rozmieszczenia kuchennych szafek. Mimo że wiele osób utożsamia ją tylko z dużymi przestrzeniami i nowoczesnym budownictwem, zabudowa w tzw. podkowę sprawdzi się również w mniejszych kuchniach. Jak zaaranżować kuchnię w kształcie litery „U” oraz jakie są zalety tego rozwiązania?

Czym wyróżnia się zabudowa kuchenna w kształcie litery „U”?

Zabudowę w kształcie litery „U” tworzą dwa równolegle ustawione względem siebie rzędy szafek, połączone trzecim, prostopadłym oraz z reguły krótszym. Jest to układ znamienny dla dużych, otwartych kuchni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go także w mniejszych, zamkniętych pomieszczeniach. Jedyne, o czym powinniśmy pamiętać w takim przypadku, to aby odległość pomiędzy równoległymi rzędami szafek wynosiła co najmniej 90 cm. Rekomendowany dystans to z kolei ok. 120 cm lub więcej.

Układ w kształcie litery „U” jest uznawany za bardzo wygodny, ergonomiczny, pozwalający na maksymalne zagospodarowanie każdego kąta. Tak ustawione meble kuchenne modułowe zapewniają również większą przestrzeń do pracy, dlatego idealnie sprawdzą się u osób, które lubią gotować oraz spędzają w kuchni dużo czasu. W układzie „U” znajdziemy ponadto wystarczającą ilość miejsca na wszystkie akcesoria i przybory. Tak ustawione szafki gwarantują także dużą wygodę podczas przyrządzania posiłków oraz przy dobrym rozmieszczeniu pozwalają na komfortowe przemieszczanie się w obrębie głównych stref.

Jak zaaranżować kuchnię z zabudową w kształcie litery „U”?

Kuchenna zabudowa w kształcie litery „U” może przybierać różnorodne oblicza. Pamiętajmy, że litera „U” wcale nie musi wyglądać tak samo!

Zlew przy oknie

Popularnym i często stosowanym rozwiązaniem jest umieszczanie zlewu przy oknie, co wielu osobom umila zmywanie naczyń. Jeśli pragniemy zachować ergonomię i funkcjonalność takiego układu, umieśćmy lodówkę oraz kuchenkę w jednym ciągu szafek, oddzielając je jednak od siebie blatem o co najmniej 40 cm szerokości.

 

Kuchnia bez górnej zabudowy

W zależności od wielkości naszej kuchni, w zabudowie w kształcie litery „U”, możemy zrezygnować z górnego rzędu szafek, dzięki czemu nasza aranżacja nabierze lekkości. Standardowe szafki warto zastąpić relingiem, czy innego rodzaju otwartymi półkami. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w większych pomieszczeniach, gdzie dolne szafki pomieszczą wszystkie potrzebne akcesoria. Do stworzenia takiej zabudowy możemy wykorzystać https://www.meblewersal.pl/854-system-kam-mono-p4.

Kuchnia z wysoką zabudową na jednej ścianie

Popularnym sposobem na zaaranżowanie kuchni w kształcie litery „U” jest także wysoka zabudowa przy ścianie oraz niska po przeciwnej stronie. W wysokiej, pełnej zabudowie, poza pojemnymi szafkami umieszcza się również lodówkę oraz piekarnik lub mikrofalówkę.

Otwarta kuchnia z barkiem

Jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon, a przy tym zdecydowaliśmy się na ułożenie szafek w literę „U”, jeden z równoległych rzędów może stać się jednocześnie stylowym barkiem. Wystarczy, że od strony salonu zadbamy o odpowiednią wnękę na nogi oraz dostawimy dwa taborety lub hokery. Meble do kuchni, z którymi stworzysz taką zabudowę, znajdziesz w tu.

Kuchnia z wyspą

Zabudowa w kształcie litery „U” doskonale prezentuje się także z wyspą. Taka aranżacja nada naszemu wnętrzu amerykańskiego, modnego stylu. Wyspa ustawiona na środku dodatkowo zwiększy również funkcjonalność całej kuchni. Warto jednak pamiętać, aby odległość między nią a szafkami wynosiła co najmniej 90 cm. Sama wysokość wysypy powinna zostać natomiast uzależniona od funkcji, jaką będzie spełniać. Przykładowo, wyspa służąca jako blat roboczy powinna mieć wysokość ok. 90 cm, z kolei wyspa-barek ok. 110 cm.