Kuchnia bez górnych szafek

Kuchnia bez górnych szafek to coraz to popularniejsze i modniejsze rozwiązanie. Brak wysokiej zabudowy nadaje wnętrzu lekkości i ciekawego, oryginalnego wyglądu. Z drugiej jednak strony, pozbawia nas cennego miejsca do przechowywania wielu potrzebnych akcesoriów. Czy w takim razie kuchnia bez górnych szafek to na pewno dobry pomysł? Jak zaaranżować pustą przestrzeń na ścianie? Tego dowiemy się już za chwilę!

Kuchnia bez górnych szafek – kiedy warto się na nią zdecydować i do jakich wnętrz pasuje?

Zainteresowanie meblami kuchennymi modułowymi ustawionymi tylko w ciągu dolnym stopniowo wzrasta. Tak urządzone wnętrze stanie się przestronniejsze i lżejsze, a przy tym nabierze wyjątkowego charakteru. Brak górnych szafek może zostać wykorzystany bez względu na stylistykę, w jakiej zaaranżowaliśmy naszą kuchnię. Będzie pasować zarówno do wnętrz nowoczesnych oraz klasycznych, jak i skandynawskich, retro, czy prowansalskich.

Jednopoziomowa zabudowa to pożądany układ w niewielkich kuchniach, jednak tylko wtedy, gdy mamy w zwyczaju stołować się na mieście lub na co dzień korzystamy z usług firmy cateringowej. Jeśli nie spędzamy dużo czasu na samodzielnym przygotowywaniu posiłków, same szafki dolne będą wystarczające. Wykorzystamy do tego:  https://www.meblewersal.pl/169-meble-kuchenne-econo-systemowe.  Na takie rozwiązanie możemy zdecydować się również w małych, słabo oświetlonych wnętrzach, do których dodatkowo wybraliśmy ciemne meble. Pozostawienie wolnej przestrzeni na ścianie pozwoli nam uniknąć efektu przytłoczenia tego pomieszczenia.

Kiedy jeszcze możemy zrezygnować z górnych szafek w kuchni? Będzie to oczywiście dobrym pomysłem w przestronnych kuchniach otwartych na salon lub jadalnię. Przy takim układzie nie mamy w zasadzie żadnych ograniczeń. W ten sposób otrzymamy modną, minimalistyczną kompozycję, która odświeży charakter naszego wnętrza. Jeśli do tego ciekawie zaaranżujemy przestrzeń nad dolną zabudową, wystrój kuchni zachwyci każdego, kto tylko do niej wejdzie.

Czym zastąpić górną zabudowę kuchenną?

Utrata miejsca do przechowywania to największa obawa związana z rezygnacją z górnych szafek kuchennych. Jeśli wiemy, że potrzebujemy takiej przestrzeni, ponieważ np. lubimy gotować lub mamy liczną rodzinę, bezpieczniejszym wyborem będzie pozostanie przy standardowym układzie. Wyjątek mogą stanowić tu kuchnie o dużym metrażu.

W jaki sposób zagospodarować wolne miejsce na ścianie? Co może zastąpić pojemne szafki? Możliwości jest w tym przypadku naprawdę wiele. Najczęściej wybór pada na kuchenne relingi, na których możemy powiesić pojedyncze przybory, a także zioła w doniczkach lub koszyczki na różnorodne akcesoria.

Wiele osób decyduje się także na proste, otwarte półki, najczęściej tworzone przez jeden blat, np. https://www.meblewersal.pl/930-polka-120-loft-05.html. Mogą one służyć przechowywaniu zarówno sprzętów kuchennych, jak i dekoracji. Półki wiszące przybierają także bardziej zaawansowane formy, składające się z wielu segmentów i poziomów. Bez względu na budowę, najważniejsze jest jednak to, aby wciąż pozostawały one otwarte. Tak jak na przykładzie półki GAPPA 10.

polka-gappa-10Jeśli nie potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania w postaci półek lub relingów, warto natomiast skoncentrować się na akcentach dekoracyjnych. Dobrym pomysłem będzie pokrycie pustej ściany ozdobną tapetą, mozaiką, czy cegiełką. Piękny efekt osiągniemy również, decydując się na oryginalne oświetlenie wiszące lub okap o ciekawej formie.