Kuchnia w stylu shaker

Entuzjaści ponadczasowych, klasycznych i nad wyraz funkcjonalnych rozwiązań nie przejdą obojętnie obok stylu określanego jako shaker. Ta tajemnicza i nieco obca dla wielu nazwa ma już jednak ponad trzystuletnią historię! Stylistykę shaker przedstawiamy dziś w kontekście jednego z wyjątkowych sposobów na aranżację domowej kuchni!

Skąd wywodzi się styl shaker?

Historia stylu shaker jest dość nietypowa i ciekawa, ponieważ nazwa ta odnosi się do założonej w XVIII wieku w Ameryce protestanckiej grupy religijnej, określanej właśnie jako „shaker”.  Nawiązywała ona do bardzo osobliwego zachowania wyznawców podczas nabożeństw, takiego jak drżenie, krzyki, czy tańce.

Co w takim razie religia może mieć wspólnego ze stylem wnętrzarskim, dziś występującym pod tą nazwą? Shakersi byli osobami, które żyły skromnie, ascetycznie i… samowystarczalnie. Przekładało się to także na ich sferę mieszkalną, w której dominowały pochodzące z własnej produkcji meble z drewna. Proste, gładkie, ponadczasowe i praktyczne. Pozbawione zbędnych dekorów i wyszukanych form. We wnętrzach tych nie spotkalibyśmy się także z licznymi dodatkami, czy niepraktycznymi  i nieprzydatnymi elementami wyposażenia.

Mimo że styl shaker ma już kilkusetletnią tradycję, ze względu na swoją wyjątkową prostotę, uniwersalność i ponadczasowość, świetnie odnajduje się również we wnętrzach współczesnych. To właśnie z niego wiele czerpie uwielbiany przez nas wystrój skandynawski i minimalistyczny! Jak w takim razie powinna wyglądać kuchnia w stylu shaker?

Styl shaker we wnętrzach – jak urządzić kuchnię?

Kuchnia w stylu shaker jest nowoczesna i klasyczna jednocześnie. Dla Shakersów odgrywała ona rolę szczególną, stąd też poświęcali oni niemałą uwagę jej aranżacji. Współczesne meble kuchenne modułowe doskonale wpisują się w ten nurt, czego przykładem może być poniższa zabudowa, pochodząca z kolekcji KAM MONO K2.

W kuchni w stylu shaker najważniejsze znaczenie ma kolorystyka, materiały oraz dodatki.

Styl shaker w kuchni – kolorystyka

Ponadczasowy, uniwersalny styl shaker nie byłby możliwy do osiągnięcia, gdyby nie odpowiednia kolorystyka. W kuchni w stylu shaker powinny dominować przede wszystkim neutralne, łagodne i spokojne barwy ziemi, z przewagą beżu, brązu, szarości oraz bieli.  

Styl shaker w kuchni – materiały

Ulubionym surowcem wykorzystywanym w stylu shaker jest oczywiście drewno. To właśnie z niego wykonywano meble o geometrycznych formach i minimalistycznym designie. Bez uchwytów, frezów, połysku, czy innego rodzaju dekorów. Mimo oszczędnej stylistyki naturalne, jasne drewno sprawia, że takie wyposażenie emanuje ciepłem i przytulnością. Poza drewnem, w kuchni w stylu shaker warto znaleźć także miejsce dla innych naturalnych materiałów, które mogą wystąpić w formie dodatków, pokrycia posadzki, czy wybranych elementów wyposażenia. To m.in. kamienie, terakota, wiklina, juta, len, wełna.

Kuchnia w stylu shaker.

Styl shaker w kuchni – dodatki

Na jakie dodatki możemy sobie pozwolić w kuchni w stylu shaker? Z pewnością nie będą to wyraziste dekoracje o ozdobnym i wyszukanym charakterze. W roli kuchennych ozdób sprawdzą się m.in. kamionkowe naczynia i elementy zastawy stołowej, drewniany chlebak, stalowa, tradycyjna kafeterka, szklana i elegancka karafka na wodę, czy doniczki z aromatycznymi ziołami.

Dodatki w stylu shaker.