Kuchnia z barkiem – kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Projekt, w którym kuchnia zostaje połączona z salonem, zapoczątkował nowy trend w postaci barków kuchennych. Okazało się, że doskonale odnajdują się one w tych wnętrzach, a zakres ich zastosowania może być naprawdę szeroki. W jaki sposób możemy wykorzystać i zaaranżować barek w swoim domu?  

Od czego rozpocząć projektowanie barku kuchennego?

Barek jest elementem wspólnym kuchni oraz salonu, dlatego też sposób, w jaki zostanie zaaranżowany, musi uwzględniać charakter obu tych pomieszczeń. Jeśli są to wnętrza nowoczesne, m.in. https://www.meblewersal.pl/zestaw-tiffany-200/1737-zestaw-tiffany-200.html, nasz barek również powinien taki pozostać.

Zarówno jego kolorystyka, jak i styl, czy zastosowane materiały mają odpowiadać pozostałym meblom kuchennym modułowym oraz sprzętom AGD. Przykładowo, w przypadku stylizacji kuchni i salonu na klimat retro, designerski barek nie do końca wpasuje się w wystrój tych wnętrz.

Podczas projektowania tego mebla, nie bez znaczenia pozostaje także jego wielkość. Tutaj jednak musimy wziąć pod uwagę metraż naszych pokojów, ich układ, a ponadto indywidualne preferencje. Sposób zaaranżowania barku kuchennego zależy również od jego przeznaczenia. Czy będzie to jedynie element dekoracyjny, czy też może spełniający funkcje użytkowe?

Barek kuchenny i jego zastosowanie

Popularność barków kuchennych to wynik znakomitego połączenia walorów wizualnych oraz funkcji praktycznych. Możemy wykorzystać je na różne sposoby, uwzględniając przy tym własne potrzeby, a także możliwości, jakie stwarzają nasze wnętrza. Poniżej przedstawiamy główne zastosowania barków kuchennych.

Granica między aneksem a salonem

Podstawową funkcją barku kuchennego jest wyznaczenie granicy pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym. Jest to rozwiązanie, które bardzo chętnie wykorzystuje się zarówno w dużych, przestronnych kuchniach, jak i niewielkich aneksach. Umowne rozdzielenie dwóch stref zwiększa nasz komfort korzystania z poszczególnych pokojów. W ten sposób barek pomaga również zakryć część blatu roboczego, dzięki czemu w razie nieporządku w kuchni, zyskujemy dyskretny parawan.

Barek jako stół

Barek może zastępować zarówno tradycyjny stół, jak i stanowić dodatkowe miejsce do spożywania posiłków. Z pierwszym przypadkiem najczęściej spotkamy się w kawalerkach. Dzięki temu będziemy mogli zrezygnować ze standardowego stołu pokojowego, którego miejsce zajmie np. bardziej potrzebne biurko. Wykorzystanie barku jako stołu jest oczywiście możliwe także w standardowych kuchniach o znacznie większej powierzchni. Wtedy też staje się on miejscem spotkań oraz ciekawym elementem wnętrza. Jeśli barek jest również naszym stołem, nie obejdziemy się bez odpowiednich krzeseł, ustawionych najczęściej od strony salonu. Będą to podwyższone taborety lub hokery, np. https://www.meblewersal.pl/7593-hoker-lope.html. Więcej propozycji znajdziesz w sklepie internetowym.

Dodatkowa przestrzeń robocza

Barek kuchenny świetnie sprawdza się także w roli dodatkowej przestrzeni roboczej. Bardzo często od strony kuchni jest on wykorzystywany właśnie w taki sposób, natomiast od strony pokoju dziennego służy jako stolik. Decydując się na barek kuchenny, możemy m.in. zmodyfikować zabudowę w kształcie litery „L” na „U”, czy też przedłużyć kuchenną wyspę. Jeśli gotowanie jest naszą pasją, zwłaszcza w większym gronie, każda dodatkowa przestrzeń będzie na wagę złota! Elementem uzupełniającym nasz barek staną się w tym przypadku nie tylko krzesła, ale również dodatkowe oświetlenie, np. w postaci designerskich lamp wiszących.