Mała kuchnia – funkcjonalna, wygodna i uporządkowana

Z niewielką kuchnią najczęściej spotkamy się w mieszkaniach w bloku oraz kawalerkach. Jeśli docelowo ma ona służyć jednej lub dwóm osobom, ograniczony metraż nie jest tu przeszkodą. Trudności mogą pojawić się podczas aranżowania małej kuchni dla całej rodziny. Ze względu na charakter tego miejsca oraz sposób użytkowania, mimo niedużej powierzchni wciąż powinna być to przestrzeń funkcjonalna, wygodna i umożliwiająca swobodny dostęp do wszystkich artykułów. Jak osiągnąć taki efekt?

Meble do małej kuchni

W małej kuchni doskonale sprawdzają się meble kuchenne modułowe, które samodzielnie lub z pomocą pracownika sklepu dopasowujemy do naszego pomieszczenia. Bardzo ważne jest, aby zachować spójność zabudowy oraz utrzymać ją w jednej linii – w ten sposób sprawimy, że nasza kuchnia będzie wyglądać na uporządkowaną. W niewielkich wnętrzach, które mają służyć kilku osobom, musi znaleźć się także odpowiednia ilość miejsca do przechowywania wszystkich artykułów. Nie bójmy się zatem zabudowy sięgającej sufitu, która dostarczy nam dodatkową przestrzeń. Jeśli nasza kuchnia należy do pomieszczeń wąskich, powinniśmy także zrezygnować z tradycyjnych uchwytów na frontach. W ten sposób, przygotowując posiłek w pośpiechu, nie zachodzi ryzyko uderzenia się o wystający element. Przykład stylowej i funkcjonalnej kuchennej zabudowy modułowej to kuchnia z kolekcji TIFFANY https://www.meblewersal.pl/182-meble-kuchenne-tiffany-systemowe.

Kuchenne AGD w pomniejszonej wersji

Osoby, które przez większość czasu stołują się na mieście lub korzystają z cateringów dietetycznych, mogą ograniczyć swoje AGD do wersji mini. 4-palnikową płytę grzewczą zastąpmy egzemplarzem z dwoma palnikami, a w miejsce 2-komorowego zlewu wybierzmy model z jedną komorą. Zlewozmywak składający się z dwóch komór nie będzie ponadto koniecznością, gdy posiadamy w naszej kuchni zmywarkę. Jeśli mieszkamy w pojedynkę, możemy również zastanowić się nad zamianą tradycyjnej lodówki na mniejszy i bardziej ustawny model.

Stół w małej kuchni – tak, czy nie?

W małych kuchniach rezygnacja ze stołu nie jest czymś rzadkim i niespotykanym. Coraz to częściej standardowe stoliki zastępuje się przedłużonym blatem roboczym bądź niezależnym, wąskim blatem, umieszczanym przy wolnej ścianie. Czasami wybiera się również wersje składane. Jeśli niewielka kuchnia pozostaje otwarta na salon, za stół może posłużyć nam oddzielający te dwie strefy barek kuchenny. Wystarczy, że do blatu od strony pokoju dziennego dostawimy 2 hokery. Osoby, którym zależy jednak na tradycyjnym stole, powinny poszukiwać zgrabnych modeli, takich jak https://www.meblewersal.pl/1656-stol-dallas-15.html. Dużą funkcjonalnością tego stołu jest wyposażenie go w rozkładany blat.

Blat roboczy – o czym pamiętać?

Blat kuchenny to bardzo ważny element tego pomieszczenia. To właśnie na nim przygotowujemy wszystkie posiłki, począwszy od szybkich kanapek, przez proste obiady, aż po wykwintne i pracochłonne dania. Jeśli posiadamy kuchnię o niewielkich wymiarach, zadbajmy o to, aby na naszym blacie znajdowało się jak najmniej rzeczy. Gdy mimo kompletnej zabudowy wciąż brakuje nam miejsca na pewne artykuły, możemy zamontować nad blatem reling lub panel magnetyczny.