Jak zaprojektować blat roboczy w kuchni? Ile miejsca będziesz potrzebować?

Ile blatu roboczego w kuchni jest potrzebne do komfortowej pracy? To jedno z wielu pytań, które możesz zadawać sobie, jeśli właśnie znajdujesz się na etapie projektowania tego wnętrza i kuchennej zabudowy. Teoria to jednak jedno, a praktyka drugie… W maleńkich kuchniach w bloku nie zawsze jesteśmy w końcu w stanie wygospodarować tyle miejsca, ile byśmy naprawdę chcieli i potrzebowali. Oto jednak, jak powinno to wyglądać!

To, ile miejsca uda się nam wygospodarować na blat roboczy, będzie zależeć przede wszystkim od metrażu naszej kuchni oraz rodzaju wybranej zabudowy. Inaczej blat rozłoży się w kuchni jednorzędowej, a inaczej w kuchni w kształcie litery „U”, „L”, czy kuchni z wyspą. Pamiętaj ponadto, aby nie koncentrować się tylko na powierzchni do pracy, ale też jej rozlokowaniu. Płaska przestrzeń powinna znaleźć się w szczególności pomiędzy lodówką a zlewem oraz pomiędzy zlewem a kuchenką. W pierwszym przypadku pozwoli na wygodne wyciąganie składników potrzebnych do zrobienia posiłku, z kolei w drugim umożliwi właściwe przygotowanie dania oraz wygodne ściąganie naczyń z palników.

Ile powinien mieć blat roboczy w kuchni?

200 cm – tyle zgodnie z przyjmowanymi założeniami powinna wynosić łączna długość wszystkich blatów w kuchni. Również w tych najmniejszych wnętrzach, co oczywiście nie zawsze jest możliwe.

Fragment nowoczesnej, białej kuchni z ustawionym w rogu blatu ekspresem do kawy.Warto pamiętać, że przecież na kuchennym blacie znajduje się najczęściej także wiele innych akcesoriów i sprzętów, takich jak ekspres do kawy, toster, czajnik, deski, maselniczka, pudełka. O ile jest to możliwe, meble kuchenne modułowe powinny pomieścić dlatego jak najwięcej różnych przyborów. W ten sposób nie zabiorą one cennego miejsca na blacie.

W praktyce do przygotowania najbardziej podstawowego, prostego posiłku będziemy potrzebować blatu o długości minimum 60 cm. Nie jest to wiele, jednak umożliwi przyrządzenie niewyszukanego dania. Jeśli mamy jednak taką możliwość, na główną powierzchnię roboczą najlepiej przeznaczyć blat o nieprzerwanej długości wynoszącej 80 – 120 cm. Taka przestrzeń pozwoli już na znacznie bardziej komfortową, swobodną pracę.

Blat roboczy w kuchni – wymiary w pozostałych strefach

Poza główną przestrzenią roboczą o rekomendowanej długości 80 – 120 cm w kuchni tworzy się także mniejsze, poboczne blaty. To m.in. blat pomiędzy lodówką a zlewem, czy blat obok płyty grzewczej. Aby zapewnić sobie komfortowe warunki do wykładania potrzebnych składników, czy też odstawiania gorących naczyń, ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 40 cm.

Blat roboczy kuchenny – na jakiej wysokości?

Blat kuchenny powinien zostać zamontowany na wysokości, która pozwoli na zachowanie wygodnej, bezpiecznej postawy ciała bez ryzyka garbienia się, czy też unoszenia ramion. Aby oszacować optymalną wysokość blatu, należy stanąć w miejscu, w którym ma się on znaleźć, a następnie zgiąć ręce w łokciach, tworząc kąt 90o. Idealna wysokość blatu to około 10 – 15o poniżej linii zgiętych ramion.

Elegancka, otwarta kuchnia z wyspą ze zlewem.

Z reguły blaty kuchenne montuje się na wysokości około 85 – 86 cm. Wynika to z typowej wysokości dolnych szafek kuchennych (około 82 cm wraz z cokołem). Tak umieszczony blat będzie najbardziej komfortowy dla osób o wzroście około 165 cm. Jeśli za gotowanie posiłków w domu odpowiadają jednak osoby bardzo niskie, jak i też bardzo wysokie, konieczne stanie się w takim przypadku odpowiednie dopasowanie kuchennej zabudowy. Tak, by codzienna praca nie była dla nich męcząca i niewygodna.