Kuchnia jednorzędowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Kuchnia jednorzędowa to jeden z głównych rodzajów zabudowy kuchennej, który spotyka się z wieloma sprzecznymi odczuciami. Dla jednych jest ona niepraktyczna ze względu na konieczność ustawienia mebli w jednej linii. Niektórzy natomiast doceniają jej wysoką estetykę i uniwersalność. Jak to jest w takim razie z kuchnią jednorzędową? Jak ją zaplanować? Do jakich wnętrz będzie pasować?

Kuchnia jednorzędowa – do jakich wnętrz pasuje i jakie ma zalety?

Kuchnia jednorzędowa to zabudowa koncentrująca się tylko na jednej ścianie. Układ bardzo często spotykany w niewielkich kuchniach w kawalerkach, studiach, czy mieszkaniach w bloku. Ograniczenie kuchni tylko do jednej linii nie zabiera w takich przypadkach cennego miejsca, dlatego wnętrze te nie traci na funkcjonalności. Jeśli mieszkamy sami i dodatkowo mamy w zwyczaju częściej stołować się na mieście, możemy rozważyć także jednorzędową kuchnię bez górnych szafek.

Kuchnia jednorzędowa w studio.

Popularnym rozwiązaniem jest również kuchnia jednorzędowa z salonem, czyli kuchnia otwarta na salon lub jadalnię. Meble kuchenne modułowe ustawione w jednej linii porządkują taką przestrzeń i dbają o to, aby panowała w niej harmonia. Jeśli nie chcemy zbytnio przytłoczyć otwartego wnętrza, kuchnia jednorzędowa będzie wtedy strzałem w dziesiątkę. Taka zabudowa prezentuje się lekko i stylowo.

W otwartych pomieszczeniach możemy natknąć się również na modne i praktyczne połączenie: kuchnia jednorzędowa z wyspą. W sam raz dla tych, którzy potrzebują więcej miejsca do przechowywania i gotowania, a przy tym chcą wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy kuchnią a pokojem.

Kuchnia jednorzędowa z wyspą otwarta na salon.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na kuchnię na jednej ścianie w małych wnętrzach, czy w układzie kuchni otwartej na salon, zawsze będzie to ustawienie, w którym wszystko znajdzie się pod ręką. Przechowywanie rzeczy na niewielkiej przestrzeni pozwoli nam sprawnie przyrządzać dania, doglądać ich w trakcie gotowania i szybko sprzątać po posiłkach. Jeśli nie gotujemy codziennie dla kilku osób lub każdego dnia nie spędzamy w kuchni wielu godzin, kuchnia jednorzędowa będzie dla nas rozwiązaniem wygodnym i praktycznym.

Jak zaplanować kuchnię jednorzędową?

Największym problemem w kuchniach jednorzędowych jest brak możliwości zastosowania klasycznego trójkąta roboczego. To takie ustawienie głównego AGD (lodówki, kuchenki i zlewozmywaka), w którym znajduję się one w wygodnej, określonej odległości, blisko siebie. W kuchni jednorzędowej z oczywistych względów nie odtworzymy wzorcowego trójkąta, jednak preferowany dystans powinien pozostać taki sam:

  • Lodówka i zlewozmywak: 120-210 cm
  • Zlewozmywak i kuchenka: 120-210 cm
  • Lodówka i kuchenka: 120-270 cm

Ustawiając te sprzęty w linii, należy również pamiętać, aby znalazły się pomiędzy nimi blaty robocze o określonej szerokości. Szerokość głównego blatu roboczego, który umieszcza się najczęściej pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem, to 60-80 cm. Blat kuchenny obok zlewozmywaka powinien mieć ok. 40 cm, podobnie jak blat obok kuchenki. W ostatnich przypadkach musimy uwzględnić przestrzeń potrzebną na swobodne odstawienie umytych naczyń lub gorącego garnka, ściąganego z palnika.

Biała kuchnia jednorzędowa w angielskim wystroju.

Jak w takim razie rozplanować meble i sprzęt AGD w kuchni jednorzędowej? Często rekomenduje się, aby na początku układu jednorzędowego, blisko drzwi umieścić lodówkę. Dzięki temu będziemy mogli także szybko rozpakować zakupy, bez potrzeby przenoszenia ich przez całe pomieszczenie. Za lodówką powinien znaleźć się krótki blat roboczy, dalej zlewozmywak, główny blat roboczy i kuchenka. Za kuchenką również możemy wstawić dodatkowy blat lub na przykład wysoki ciąg szafek z piekarnikiem, gdy jest on rozdzielony od płyty grzewczej.

Możemy zdecydować się ponadto na odwrotne ustawienie, czyli rozpoczęcie kuchni jednorzędowej od wyższej zabudowy z zabudowanym piekarnikiem i mikrofalówką, a zakończenie jej stojącą przy oknie lodówką.

Szara, elegancka kuchnia jednorzędowa z wyspą.

Właściciele kuchni jednorzędowych czasami stają także przed dylematem w postaci ustawienia kuchenki obok lodówki. Czy jest to bezpieczne i rekomendowane sąsiedztwo? Jeśli sprzęty te mają znaleźć się w formie wolnostojącej, nie będzie to rozstaw zalecany nawet przy nowych urządzeniach wysokiej klasy. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy planujemy umieścić je w zabudowie. Wtedy też urządzenia te nie powinny wzajemnie utrudniać i zakłócać sobie pracy. Oczywiście przy takim ustawieniu lodówkę i kuchenkę nadal powinien oddzielać krótki blat roboczy na wyjmowane produkty spożywcze.