Kolory w kuchni – jak je łączyć?

Umiejętność łączenia kolorów w kuchni to przepis na stylowe, ciekawe wnętrze. Jeśli nie interesują Cię minimalistyczne aranżacje zdominowane wyłącznie przez jedną barwę lub jej różne odcienie, z pewnością na pewnym etapie remontu staniesz przed pytaniem, jak łączyć kolory w kuchni. Sprawdźmy, czym kierować się przy podejmowaniu decyzji!

Łączenie kolorów w kuchni a stylistyka wnętrza

Dobór kolorów we wnętrzu powinniśmy zacząć od określenia jego stylistyki. Jak w końcu wiadomo, każdy z wystrojów wyróżnia się także określonymi, definiującymi go barwami. Przykładowo, w klasycznych aranżacjach spotkamy się z dużą ilością ciepłych barw ziemi, takich jak żółć, pomarańcz, oliwka, beż, brąz, ecru, a także strukturami drewna w ciemniejszych, jak i jaśniejszych odcieniach. Kuchnia skandynawska najczęściej zdominowana jest przez duet bieli i drewna, w którym mogą pojawiać się ponadto ciemne akcenty lub jasne pastele. Nowoczesne wnętrza lubią z kolei biel, szarości, czernie, czerwienie, w tym wykończenia w połysku.

Jak łączyć kolory w kuchni?

Połączenia kolorystyczne w kuchni kształtują się różnorodnie. Mogą dotyczyć zastosowania dwóch różnych barw mebli, jak i wybarwienia zabudowy oraz pasującego do niej koloru ścian. Przy projektowaniu tego wnętrza zwracamy ponadto uwagę na dopasowanie blatu roboczego do szafek oraz rodzaj i kolor przestrzeni na ścianie pomiędzy zabudową dolną i górną.

Szafki górne i dolne

Meble kuchenne modułowe pozwalają na zastosowanie dwóch odmiennych kolorów na szafkach górnych i dolnych. Jeśli lubisz ciekawe, oryginalne wnętrza, to najprostszy sposób na uzyskanie takiego efektu. Pamiętaj jednak, aby w mniejszych lub niskich kuchniach to dolna zabudowa została wybarwiona w ciemnych barwach, a górna w jasnych. W ten sposób nie doprowadzisz do wizualnego, dodatkowego zmniejszenia i przytłoczenia przestrzeni.

Nowoczesna kuchnia z dwukolorową zabudową w bieli i ciemnym drewnie.

Poza klasycznym duetem biel + czerń, możesz rozważyć także m.in. jasne drewno + grafit w połysku pasujące do kuchni industrialnej, a ponadto czerń w odważnym zestawieniu z limonką, pomarańczą bądź żółcią.

Bezpieczniejsze połączenie to z kolei biel i beż lub biel i szarość, idealne do ciepłych kuchni nowoczesnych i skandynawskich. Z bielą pięknie współgra także błękit, pudrowy róż oraz jasne drewno. Kolor biały możesz zastąpić w tych przypadkach również jasnym drewnem.

Zabudowa i kolor ścian

Do kontrastowej zabudowy niezbędny będzie również dobór odpowiedniego koloru ścian, a następnie blatu roboczego i przestrzeni między płytkami. Nie zapominajmy, że w tym przypadku to meble grają pierwsze skrzypce, dlatego do takiej kompozycji bezpieczne będzie wprowadzenie jeszcze tylko jednej, maksymalnie dwóch barw. Przykładowo, do czarno-żółtej zabudowy pasować będą szare ściany oraz jasny, drewniany blat i takie samo wypełnienie przestrzeni między szafkami. W przypadku szafek biało-drewnianych możesz postawić z kolei na wyraziste ściany w ciemnych lub pastelowych odcieniach, zachowując jednocześnie pasujący do mebli rodzaj i kolor blatu oraz przestrzeni między szafkami.

Nowoczesna kuchnia z wyspą i żółtą ścianą.

Na większą dowolność mogą pozwolić sobie natomiast osoby, które wybrały jednolitą zabudowę kuchenną. Akcentami kolorystycznymi będą w takiej sytuacji ściany, w tym ściana nad blatem roboczym oraz sam blat.

Zabudowa i blat roboczy

Pojawia się także kwestia dopasowania koloru zabudowy do blatu roboczego. Jeśli marzysz o drewnianym blacie, będzie on pasować do praktycznie każdego rodzaju mebli. Drewno wygląda doskonale z bielą, czernią i szarością (również w połysku), a także kuchnią pudrowo-różową, błękitną, butelkowo-zieloną, czy granatową.

Kontrastowa zabudowa kuchenna z kamiennym, ciemnym blatem.

Czarny blat roboczy z kamienia będzie pasować do zabudowy w bieli i wyrazistych kolorach, takich jak czerwień, pomarańcz, róż, limonka. Biały blat możesz z kolei połączyć z czarnymi, szarymi lub beżowymi szafkami.

Kuchenne szafki i przestrzeń między nimi

Istotnym elementem wpływającym na odbiór kuchni pozostaje ponadto przestrzeń między szafkami. Taką ścianę wypełnia się najczęściej kafelkami, mozaiką, kamieniem, drewnem, cegłą lub szkłem. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, a także, w jakiej stylistyce urządzasz swoją  kuchnię. Przykładowo, palona cegła będzie pasować do drewniano-czarnej kuchni industrialnej. Kolorowa mozaika sprawdzi się w kuchni vintage, z kolei połyskujące szkło w kuchni nowoczesnej lub glamour.