Jakie wybrać oświetlenie do kuchni?

Oświetlenie, nie tylko kuchni, ale i każdego innego pomieszczenia przesądza o komforcie korzystania z wnętrza. O ile w ciągu dnia być może nie zwracamy na nie szczególnej uwagi, wieczorami, po zachodzie słońca pierwsze, co robimy po wejściu do pokoju, to właśnie zapalenie światła. W przypadku regularnie i intensywnie użytkowanej kuchni rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia ma szczególne znaczenie. Jakie oświetlenie do kuchni rekomendujemy?

Oświetlenie do kuchni na sufit to dzisiaj zdecydowanie za mało. Kuchnia jako centralne pomieszczenie każdego domu, uczęszczane od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych, wymaga oświetlenia strefowego, punktowego. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć warunki, które pozwolą nam na różne aktywności. Przygotowywanie posiłków, smażenie, jedzenie, delektowanie się kawą, czy sprzątanie.

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Oświetlenie w każdej kuchni, niezależnie od tego, czy jest to osobne pomieszczenie, czy kuchnia otwarta na salon, możemy podzielić na kilka rodzajów z uwzględnieniem różnych stref w tym pomieszczeniu.

Oświetlenie do kuchni sufitowe

Głównym oświetleniem w kuchni jest oświetlenie sufitowe. Najczęściej przybiera ono postać jednej lampy, na przykład plafonu lub oświetlenia punktowego w postaci pojedynczych i rozmieszczonych w różnych punktach na suficie spotów. Wszystko zależy głównie od wielkości tego pomieszczenia. Coraz to większą popularność w nowoczesnych pomieszczeniach zyskuje także oświetlenie na szynie do kuchni. Daje nam ono dużą dowolność w zakresie wyboru kierunku i miejsca padania światła. Wpięte w szynę reflektory nie tylko obracają się, ale i mogą zostać dowolnie przepięte. Lampa sufitowa w każdym przypadku powinna dawać światło rozproszone, tj. takie, które odbija się od sufitu, jednocześnie równomiernie oświetlając całe wnętrze. W ten sposób unikniemy tworzenia się zaciemnionych stref.

Oświetlenie w białej, eleganckiej kuchni.

Oświetlenie blatu roboczego w kuchni

Oświetlenie blatu roboczego to chyba najważniejsze oświetlenie w kuchni. Bez lamp nad blatem nie będziemy w stanie wieczorami wygodnie i sprawnie przygotowywać nawet tych najprostszych posiłków! Do oświetlenia blatu doskonale nadają się lampy LED. Wykazują one zwiększoną odporność na wilgoć, parę i ciepło, a przy tym nie przegrzewają się. W meblach kuchennych modułowych i na wymiar montuje się je u dołu szafek tworzących zabudowę górną lub w oprawie pod szafkami. Jak poradzić sobie z oświetleniem kuchni bez górnych szafek? Po raz kolejny warto przywołać w tym miejscu oświetlenie szynowe i oświetlenie punktowe, które równomiernie oświetli każdy fragment blatu roboczego.

Oświetlenie w kuchni nad płytą grzewczą

Ważnym elementem pozostaje również oświetlenie płyty grzewczej. Najczęściej jest ono zlokalizowane bezpośrednio w okapie, stanowiąc jego integralną część. Dodatkowe światło w tym miejscu zwiększa komfort pracy w sytuacji, w której przygotowujemy dania wymagające regularnego mieszania lub doglądania.

Oświetlenie strefowe w kuchni z barkiem.

Oświetlenie stołu w kuchni

Kolejnym rodzajem oświetlenia w kuchni jest oświetlenie stołu – również wtedy, gdy znajduje się on w jadalni. To samo dotyczy również kuchennej wyspy i barku. Oświetlenie stołu, barku lub wyspy przybiera głównie postać lamp wiszących o jednakowej lub zróżnicowanej długości. Zwróćmy w tym przypadku uwagę na odpowiednią liczbę punktów świetlnych, uwzględniając przy tym szerokość powierzchni, jaką mają oświetlić. Ważnie jest także ich zawieszenie na bezpieczniej, nierażącej oczu wysokości.

Oświetlenie do kuchni pod szafkami i oświetlenie szklanych witryn w kuchni

Dwa tytułowe oświetlenia możemy potraktować jako oświetlenie uzupełniające, dekoracyjne. Nie pojawi się ono zatem w każdej kuchni. Oświetlenie do kuchni pod szafkami zlokalizowane przy samej podłodze może występować w naturalnej barwie (światło białe, ciepłe, chłodne) lub kolorze (na przykład czerwień, niebieski). Jeśli w szafkach w górnej zabudowie występują natomiast witryny, oświetlenie LED pozwoli nam pięknie podkreślić te przeszklenia, a przy tym wyeksponować świąteczną, elegancką zastawę stołową. Wieczorami zadba ponadto o przyjemny, nastrojowy klimat.

Oświetlenie kuchni otwartej na salon.