Biała kuchnia to ponadczasowy klasyk. Skradła serca zarówno miłośników ciepłych, klimatycznych aranżacji, jak i tych, którzy preferują minimalizm i nowoczesność. Biel jest barwą uniwersalną, lekką, porządkującą i wprowadzającą harmonię. Dzięki niej możemy również optycznie powiększyć dostępną przestrzeń i sprawić, że będzie wyglądać ona na nieco większą. Mimo ogromnych i niezaprzeczalnych zalet, czasami do naszych wnętrz wkrada się jednak zbyt wiele tego koloru. Na szczęście w łatwy sposób jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem. Jak? Przekonajmy się!
Biel zastosowana w zbyt dużej ilości może stwarzać niepożądany przez wielu efekt sterylności, kojarzący się ze szpitalnymi pomieszczeniami. Jeżeli więc mamy wrażenie, że w naszej kuchni kolor ten występuje w nadmiarze, zapewnijmy mu inne towarzystwo. Co sprawdzi się najlepiej? Zdecydowanie mamy w czym wybierać!
Kuchenny blat w kolorach
Jeżeli wybraliśmy białe meble kuchenne modułowe i jasne ściany, w takiej sytuacji uratuje nas kontrastowy blat roboczy. Do białych mebli pasuje przede wszystkim drewno lub materiały drewnopodobne. Taki blat możemy wykorzystać zarówno we wnętrzach skandynawskich, jak i nowoczesnych. We współczesnych kuchniach świetnie wyglądać będą ponadto blaty z ciemnych kamieni – marmuru, granitu, czy kwarcu. Dzięki nim wprowadzimy do środka powiew luksusu i elegancji. Możemy dlatego użyć ich także w kuchniach inspirowanych stylem nowojorskim i glamour.
Podłoga i ściany w kolorach
Niezawodny sposób na ożywienie białej zabudowy? Kolorowe ściany lub podłoga. Oczywiście kolory nie muszą oznaczać w tym przypadku intensywnych, krzykliwych barw. Mogą być to nawet czernie lub szarości. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.
Do ciekawego, kontrastowego pokrycia kuchennych ścian poza klasycznymi farbami możemy wykorzystać również:
- Płytki, mozaiki
- Panele ścienne
- Fototapetę
- Dekoracyjną cegiełkę
A co na podłogę? Tutaj również wspaniałym wyborem będą eleganckie i efektowne płytki lub mozaika. Panele, drewno, posadzka z betonu, granitu lub marmuru. Zadbajmy o to, aby rodzaj wykończenia podłogi pasował nie tylko do charakteru samych mebli, ale i blatu roboczego.
Roślinność
A może domowy mini ogródek w kuchni? Duża ilość roślin i ziół nie tylko ożywi białą kuchnię, ale także ją upiększy! Wiosną i latem do naszej aranżacji możemy dodać kwiaty cięte i umieścić je na stole w wazonie. Jeżeli nie mamy jednak ręki do roślin lub zbyt wiele czasu na ich pielęgnacje, postawmy na kwiaty łatwe i niewymagające w utrzymaniu.
Pamiętajmy, że roślinność i zioła w kuchni możemy przechowywać nie tylko na parapecie. Świetnie nada się do tego kuchenny reling nad blatem lub sufit!
Kolorowe naczynia
Pora na kolejną inspirację. Jeżeli w naszej białej kuchni posiadamy szklaną witrynę lub otwarte półki, warto przeznaczyć je na piękne, kolorowe naczynia. W pastelach, licznych wzorkach, zdobieniach i kształtach. Mogą być to naczynia z ceramiki o tradycyjnym wyglądzie, jak i bardziej nowoczesna zastawa w kolorach. Taka aranżacja kuchennej ściany z pewnością przykuje uwagę!
Kolorowe sprzęty AGD
A dla tych, którzy nie boją się odważnych rozwiązań, mamy coś specjalnego! Małe AGD w kolorach. Dokładnie takie jak na poniższym przykładzie:
Niesamowicie atrakcyjne urządzenia utrzymane w stylu retro nadadzą naszej kuchni niepowtarzalnego klimatu. To dekoracja, która na pewno nie zostanie niezauważona! W takim designie wykonuje się dzisiaj przede wszystkim ekspresy do kawy, tostery, opiekacze, miksery i lodówki.
Tekstylia
Jako element kolorystyczny w białej kuchni świetnie sprawdzą się także tekstylia. Zasłonki, firany, rolety, żaluzje, czy podstawki na stół. Nie musimy stawiać jedynie na kolory, ale i wzory. Na przykład tropikalne liście, pasy lub kwiatuszki. Tego typu motywy warto zastosować wtedy również na innych elementach wystroju kuchni, na przykład plakatach lub w formie tapety na ścianę.