Sposoby na urządzenie kuchni połączonej z salonem

Kuchnia otwarta na salon to popularny trend w nowoczesnym budownictwie, który coraz to częściej jest przenoszony również do starszych mieszkań w blokach lub kamienicach. Połączenie tych dwóch pokojów wizualnie powiększa naszą przestrzeń, a także tworzy jeden, wspólny pokój, w którym możemy przebywać razem, robiąc zupełnie inne rzeczy. W jaki sposób zaaranżować kuchnię połączoną z pokojem dziennym? Czy pozostawić tę przestrzeń całkowicie otwartą, czy jednak częściowo „zamkniętą”?

Otwarta kuchnia z salonem

Połączenie kuchni z salonem może mieć w pełni otwarty charakter. To znaczy, że na styku tych dwóch pomieszczeń pozostawimy szeroką, niczym nieograniczoną przestrzeń, płynnie przechodzącą z jednego pokoju do drugiego. Taki model świetnie sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach, które bazują na jednym, dużym i głównym pokoju.

Przy układzie, w którym kuchnia pozostaje otwarta na strefę dzienną, pamiętajmy, aby zachować spójność aranżacyjną tych dwóch wnętrz. Jeśli zdecydowaliśmy się na klimatyczną, przytulną kuchnię w stylu skandynawskim, taką jak na przykładzie mebli systemowych KAM MONO F, nasz salon również powinien zostać urządzony w wystroju skandynawskim lub do niego zbliżonym. Harmonia w stylistyce i kolorystyce sprawi, że nasze wnętrze zachowa ciągłość, przez co będzie wyglądać na większe i bardziej przestronne.

system-KAM-MONO-F

Czy takie rozwiązanie ma swoje minusy? Główną niedogodnością całkowicie otwartej przestrzeni między kuchnią a salonem jest widoczny bałagan. Jeśli dodatkowo stół pokojowy znajduje się zaraz na granicy tych pomieszczeń, siedzący przy nim goście zyskają niestety pełny wgląd na to, co dzieje się w kuchni. Jeśli przeszkadzają nam takie sytuacje, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla nas dyskretne oddzielenie tych dwóch stref.

Jak odgrodzić kuchnię od salonu? Kuchnia z barkiem

Przestrzeń pomiędzy kuchnią i salonem nie musi pozostać w pełni otwarta. Zwłaszcza gdy często korzystamy z kuchni, dużo gotujemy i zdarza się nam zapomnieć o umyciu naczyń, czy posprzątaniu resztek po obiedzie. W takim przypadku warto przedłużyć kuchenną zabudowę i stworzyć podwyższany barek, nachodzący na miejsce łączenia tych dwóch pokojów. Do tego zadania świetnie nadają się meble kuchenne modułowe, występujące w wielu konfiguracjach.

Barek częściowo odgrodzi strefę roboczą od dziennej, dzięki czemu zyskamy większą prywatność i komfort podczas krzątania się po kuchni. Nie można zapomnieć oczywiście o innych funkcjach, jakie spełnia barek – tak naprawdę wspomniana wyżej to jedynie właściwość dodatkowa, poboczna. Barek to przede wszystkim idealne miejsce do serwowania, przygotowywania i spożywania szybkich posiłków, czy prowadzenia rozmów. To elegancki i stylowy element wyposażenia, który sprawi, że nasza przestrzeń nabierze bardziej wyrafinowanego i modnego charakteru. Bogaty wybór mebli do kuchni odpowiadających różnym potrzebom i wymaganiom znajdziemy tutaj.