Jak wykorzystać wyspę w kuchni?

Kuchenna wyspa to rozwiązanie, które od kilku lat zyskuje coraz to większą popularność w polskich domach. Może stać się ona uzupełnieniem zabudowy jednorzędowej, w kształcie litery „U”, czy „L”. Najczęściej stawia się ją we wnętrzach otwartych, połączonych z salonem, jednak zdarza się również, że z wyspą taką spotkamy się w kuchniach zamkniętych. W jaki sposób możemy zaaranżować tę część kuchni? Jak wykorzystać wyspę?

Wyspa kuchenna jest miejscem, które może służyć rozmaitym celom. Bardzo często staje się punktem wspólnych rozmów i spotkań, czy alternatywą dla klasycznego stołu. Kuchnia z odpowiednio zagospodarowaną wyspą sprzyja spędzaniu czasu razem oraz daje możliwość ciągłego uczestnictwa w spotkaniu i podtrzymywania kontaktu z gośćmi, nawet gdy np. przygotowujemy posiłki lub zmywany naczynia. Na jej zaaranżowanie pozwalają zarówno meble kuchenne modułowe, jak i na wymiar.

Wyspa kuchenna ze zlewem

Jednym ze sposobów na zagospodarowanie wyspy kuchennej jest umieszczenie tam głębokiego zlewu. Jeśli dodatkowo ustawimy go na wyspie przodem do salonu lub jadalni, nawet podczas zmywania naczyń nie zostaniemy zmuszeni do odrywania się od rozmowy. Warto jednak pamiętać, że wyeksponowana pośrodku wyspa ze zlewem stanie się w takim przypadku miejscem składowania brudnych naczyń. Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia prezentowała się elegancko, modnie i schludnie, powinniśmy pamiętać, aby regularnie uprzątać tę przestrzeń i nie doprowadzać do zalegania talerzy, czy garnków w zlewie bądź na blacie.

Wyspa kuchenna jako stół lub barek

Wyspa kuchenna bardzo często spełnia również funkcję stołu lub barku. Spożywa się przy niej posiłki, rozmawia, popija kawę, herbatę, a wieczorami delektuje się winem lub drinkiem. W takim układzie jej blat pozostaje z reguły pusty, a pod nim znajdują się dodatkowe szafki np. na szklanki, talerze, czy kieliszki. Kluczowe przy aranżacji takiej wyspy jest zostawienie wolnej przestrzeni na nogi. Może być to pusta wnęka, jak i odpowiednie zaprojektowanie szafek, tak, aby nie kończyły się one na równi blatem.

Pamiętajmy również o krzesłach – wysokich hokerach z oparciem lub bez, takich jak https://www.meblewersal.pl/7807-hoker-spice-h-1.html lub hoker LONG.

Wyspa kuchenna z piekarnikiem

Na kuchennej wyspie może znaleźć się także płyta grzewcza. To układ sprzyjający wspólnemu przygotowywaniu posiłków, ponieważ dostęp do palników jest możliwy z kilku stron. Przestrzeń pod blatem możemy przeznaczyć natomiast na szafki na garnki i patelnie. Ponadto szuflady na przyprawy, noże i innego rodzaju przybory. Dzięki temu będą one zawsze pod ręką. Pamiętajmy również, że w takim układzie nad płytą grzewczą powinien znaleźć się okap.

Inną kwestią pozostaje szerokość samej wyspy i miejsce, jakie należy pozostawić na chociażby postawienie garnków – najlepiej, aby było to możliwe po obu stronach płyty. Zalecana szerokość to minimum 30 cm z każdej strony, przy czym standardowa szerokość płyty grzewczej wynosi najczęściej ok. 60 cm. Z meblami do kuchni możemy zapoznać się tutaj.

Wyspa kuchenna z blatem roboczym

Wyspa kuchenna często służy także po prostu jako blat roboczy, na którym przyrządzamy posiłki. Taką wyspę możemy również wykorzystywać jako dodatkowy stół, pod warunkiem, że nie zapomnieliśmy, aby pozostawić wolną przestrzeń na nogi. Na wyspie będącej blatem roboczym mogą znaleźć się eleganckie noże w bloku, czy deski lub przyprawy na stojaku. Staną się one wtedy jednocześnie ozdobą tej przestrzeni.