Kuchenna zabudowa w kształcie litery “L”

Sposób rozmieszczenia kuchennej zabudowy zależy od wielkości naszego wnętrza oraz jego układu. Jedną z dostępnych możliwości jest ustawienie szafek w takim ciągu, aby ułożyły się one w literę „L”. To zdecydowanie jeden z częściej i chętniej wybieranych wariantów, ponieważ zabudowa w tym kształcie doskonale sprawdza się zarówno na dużych, jak i mniejszych powierzchniach. Jeśli remont kuchni dopiero przed nami, sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym ułożeniu mebli!

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na zabudowę w kształcie litery „L”?

O popularności tego sposobu rozmieszczenia mebli kuchennych modułowych decyduje jego uniwersalność. Zabudowę w kształcie litery „L” wybierają zarówno właściciele przestronnych, otwartych kuchni w domach jednorodzinnych, jak i małych pomieszczeń w bloku. Dla kogo jeszcze jest ten wariant? Na zabudowę układającą się w literę „L” powinny zdecydować się również osoby posiadające długą i wąską kuchnię, w której nie można ustawić dwóch równoległych rzędów szafek.  W tym przypadku „L-ka” sprawdzi się doskonale!

Zabudowa o takim układzie jest nie tylko łatwa w aranżacji, ale przy tym niezwykle funkcjonalna i wygodna. Kuchnia w kształcie litery „L” pozwala bardzo łatwo uzyskać „trójkąt roboczy”. Strategiczne rozmieszczenie lodówki, zlewozmywaka oraz piekarnika lub płyty grzewczej decyduje o komforcie poruszania się po pomieszczeniu, oraz przygotowywania posiłków. W ułożeniu szafek w literę „L” bardzo dobrze sprawdzają się meble systemowe, m.in. https://www.meblewersal.pl/855-system-kam-mono-k2. Więcej propozycji znajdziesz tutaj.

Zabudowa w kształcie litery „L” – pomysły i inspiracje

Kuchnia o tej zabudowie może przybierać różne oblicza. Przykładowo, w wąskich pomieszczeniach jeden ciąg szafek będzie dużo krótszy, natomiast w otwartych kuchniach często długość ta pozostaje zbliżona. Przeważnie, krótszy bok wraz ze zlewozmywakiem umieszcza się pod oknem. W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy również zdecydować się na:

  • Klasyczną zabudowę górną i dolną, łączącą się pod kątem prostym
  • Zabudowę dolną, połączoną z wysoką zabudową z piekarnikiem oraz innymi szafkami (czasami również z lodówką)

Pamiętajmy, aby rozmieścić sprzęty AGD oraz zlewozmywak w taki sposób, aby zachować przestrzeń potrzebną do przyrządzania posiłków. Podstawowy układ to umieszczone w skrajnych punktach zabudowy lodówka i płyta grzewcza/piekarnik oraz znajdujący się pomiędzy nimi zlewozmywak. Jeśli nasza kuchnia pozostaje otwarta na salon, zadbajmy o zachowanie odpowiednich proporcji – nie powinna być ona większa niż pokój dzienny, czy też wykonana w odmiennym, niespójnym stylu.

Kuchnia w kształcie litery „L” z barkiem lub wyspą

Decydując się na zabudowę kuchenną w kształcie litery „L”, możemy również pozwolić sobie na barek lub wyspę. Są to elementy wyposażenia, które doskonale sprawdzą się przede wszystkim w kuchniach otwartych na salon.

Barek może być traktowany jako dodatkowy, awaryjny blat roboczy lub miejsce do efektownego serwowania posiłków podczas przyjęcia. Jeśli rozgranicza on kuchnię od jadalni, od strony pokoju warto uzupełnić go o hokery lub wyższe taborety. W tym przypadku, dłuższy ciąg szafek powinien zostać zagospodarowany zgodnie z zasadami „trójkąta roboczego”. Funkcjonalna zabudowa w kształcie litery „L” sprzyja również tworzeniu pośrodku otwartej kuchni wyspy. Podobnie jak barek, stanie się ona miejscem do przyrządzania posiłków lub ich podawania w formie szwedzkiego stołu.